اخبار شرکت

سامانه یکپارچه آنلاین ایستگاه‌های پایش کیفی هوای کشور با حضور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در مراسم افتتاح این سامانه گفت: با راه‌اندازی این سامانه مردم سراسر کشور می‌توانند از وضعیت هوای منطقه زندگی خود مطلع شوند. وی ادامه داد: برای پایش آلاینده‌ها، دستورالعمل‌هایی مطابق با استانداردهای جهانی تعریف کردیم، شبکه گرد و غبار را تکمیل کردیم و این همه در حالی است که در سال 92 حتی استان‌های غربی و جنوب غربی که با پدیده گرد و غبار درگیر بودند، ایستگاه‌های پایش آلایندگی هوا نداشتند اما امروز برای استان‌های ایلام، خوزستان و کردستان به راحتی اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در تمام استان های کشور پوشش بسیار مناسبی از ایستگاه های پایش کیفی هوا داریم، افزود: اکنون 190 ایستگاه پایش آلاینده های هوا در کشور فعال است که از این تعداد 29 ایستگاه در تهران فعالیت می کند و به طور مستمر و شبانه روزی پایش کیفی هوا را انجام می دهند.
وی اظهار کرد: تمامی این پایش ها به روش های استاندارد های بین المللی APE و AN انجام می ‌شود و تمام پارامترهای گازی و ذره ای پایش می شود.

متصدی اظهار کرد: سامانه پایش یکپارچه آنلاین ایستگاه های پایش کیفی هوای کشور به نشانی AQMS.DOE.IR از امروز در دسترس تمام ایرانیان است و می توانند اطلاعات شاخص آلودگی هوای محل زندگی خود را مشاهده کنند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سامانه توانایی بالایی در خواندن اطلاعات مربوط به آنالایزرها دارد، تمام محاسبات مربوط به شاخص آلودگی هوا را انجام می دهد و میزان غلظت آلاینده ها را مشخص می کند که اطلاعات به دست آمده از آنها می تواند برای دانشجویان و افرادی که در این زمینه تحقیق می کنند، کارایی داشته باشد.

مشاهده منبع